Muzeum kočárů, postrojů a koňských sedel

Jak probíhá prohlídka našeho muzea?

Muzeum na zámečku Vysoká Lhota vám nabídne zhlédnout kočáry, postroje a doplňky, které znáte z mnoha českých i zahraničních filmů a pohádek. S průvodcem si prohlédnete sklepení z 11. století, kde se nachází dobová katovna a v nižším patře jsou skladována lednická vína. Ty si u nás můžete ochutnat a případně i zakoupit.

Během prohlídky navštívíte sedlovnu filmových dobových sedel a postrojů, kočárových doplňků a lamp. Jsou zde vystavené saně ze známé české pohádky Tři oříšky pro Popelku. Součástí sedlovny je i koutek věnovaný zakladateli trampingu na Sázavě Bobu Hurikánovi.

Dále se podíváte do části loveckého zámečku, který byl majetkem rakouského arcivévody Ferdinanda d'Este. Historie zámečku však sahá až do 11. století, což je také doloženo expozicí v zámecké kuchyni, kde si prohlédnete pec s černou kuchyní a dobovým nádobím ze 16. století. Expozice je doplněna historickými mapami , nálezy z archeologických průzkumů z okolí zámku a fotografiemi z natáčení filmů a pohádek, na kterých jsme se podíleli.

Součástí prohlídky je návštěva kočárovny, kde jsou vystavené kočáry z filmů. Například kočár kněžny Bathory z Jakubiskova filmu nebo gotický kočár, který si zahrál v historickém filmu Jan Žižka. Od průvodce se dozvíte informace o vývoji a použití kočárů, ale také pověsti, které se vážou k zámečku.

Nádvoří zdobí kašna s rybičkami a voliéra s andulkami. Více o muzeu a pokladech, jež skrývá, se dozvíte v reportáži pořadu Toulavá kamera z roku 2011.


Vítáme malé i velké návštěvníky

Prohlídkový okruh trvá přibližně jednu hodinu. Návštěvu a prohlídku muzea si užijí všechny věkové kategorie, zvláště pak milovníci filmů, historie a koňské tématiky. Kromě katovny je přístup do všech expozic bezbariérový. 

Na pokladně, kterou najdete hned na pravé straně za bránou, si můžete zakoupit upomínkové předměty včetně turistické známky a nálepky do turistické knížky. Nabízíme drobné občerstvení vhodné i pro nejmenší děti. 


Muzeum je otevřeno bez objednání pouze v letní sezóně. 

Červen pouze po telefonické domluvě.

Červenec a srpen každý den kromě pondělí. Začátky prohlídek vždy v 9:30, 11:00, 14:00 a 16:00. 

Září pouze po telefonické domluvě.


Školní skupiny jsou vítané od května do října po telefonické domluvě 602 333 974 nebo prostřednictvím objednávkového formuláře níže.  

Vstupné na prohlídky s průvodcem

Dospělí 


130 Kč/osoba

Děti do 15 let, senioři od 65 let
a držitelé karet ZTP


90 Kč/osoba

Vstupné pro školy 

Skupina max. 30 žáků a max. 2 osoby doprovodu,  musí být hlášena předem, pedagogický doprovod zdarma

60 Kč/žák

Chcete nás navštívit?